Haber

BM Genel Sekreteri Guterres aşırı sağcı terörizm konusunda uyardı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Almanya’daki iddia edilen darbe planının ardından dünya genelinde aşırı sağcı terörizm uyarısında bulundu.

Guterres, Almanya’da darbe planı hazırladıkları teziyle faaliyete geçirilen İmparatorluk Vatandaşlarının (Reichsbürger) sorusuna ilişkin açıklama yaparak, “Bugün Batı ülkelerinde en büyük terör tehdidinin geldiği anlaşılmıştır. aşırı sağdan, neo-Nazilerden ve beyaz üstünlüğüne inananlardan.” değerlendirmesini yaptı.

Guterres, neo-nazizme, antisemitizme ve her türlü Müslüman düşmanlığına açık ve kararlı bir şekilde karşı çıkılması gerektiğini vurgulayarak, “Bu açıkça bir tehdittir ve bu tehditle büyük bir kararlılıkla mücadele etmeliyiz” dedi. söz konusu.

BM Genel Sekreteri, Almanya’daki olayların dünyadaki demokratik toplumlara yönelik tehdidin yalnızca bir örneği olduğunu ekledi.

Reichsburger nedir?

İç istihbarat raporuna göre kendini Alman vatandaşı (Reichsbürger) olarak görenlerin sayısı 23 bin civarında.

2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır olan grubun Almanya’yı yasal bir devlet olarak tanımadığının belirtildiği rapora göre, üyelerin bir kısmı monarşi altında Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken, diğerleri Nazi yanlısı.

Bazı üyeler ayrıca Almanya’nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu