Haber

CHP Özel’den Meclis Başkanı Şentop’a: O görevi boşaltmak onun elinde.

ANKARA – AK Parti’nin TBMM’ye getirdiği başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği teklifine imza atanlar arasında Meclis Başkanı Mustafa Şentop da yer aldı. CHP Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel, önergeyi Şentop’un imzalamasının ardından çıkan ‘tarafsızlık’ tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

‘NET PARTİ TOPLANTISIDIR’

Anayasa’nın 94’üncü maddesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı kararlarını içerdiğini belirten CHP Özel, maddenin son fıkrasını hatırlatarak, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Meclis Başkanvekilleri, faaliyetlerine üyesi oldukları siyasi parti veya parti grubunun Meclis içinde veya dışında. ; görevlerinin gerektirdiği durumlar dışında Meclis görüşmelerine katılamazlar; Başkan ve oturumu yöneten Başkan Vekili oy kullanamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında 7 Aralık’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan toplantıya Meclis Başkanı Şentop’un katıldığını hatırlatan Özel, “Çünkü bir parti başkanı, Parti Sözcüsü, Başkan Yardımcısı ve Grup Başkanvekilinin katıldığı bir toplantı, politik bir eylem. Bunun bir parti toplantısı olduğu açıktır” dedi.

‘O ofisi boşaltmak ZORUNDA’

CHP’li Özel yaptığı açıklamada, “Meclis Başkanı’nın oy kullanamayacağı hükmü, Meclis Başkanı’nın Meclis görüşmelerine katılmaması ve milletvekillerine zarar vermemesi için Anayasa’ya konulan bir düzenlemedir” ifadelerini kullandı. tarafsızlık kimliği”, Şentop’a Anayasa değişikliğine ilk imza atan kişinin kendisi olduğunu hatırlatarak tepki gösterdi. .

Tepkisinin söz konusu yönetmelikle ilgili olmadığını, Meclis Başkanı’nın tarafsız olması gerektiğini ifade eden CHP’li Özel, şunları söyledi:

“Hiç şüphesiz bu tartışmalar, Cumhuriyet Halk Partisi’nin sunduğu bir kanun teklifi ve AKP Genel Başkanı’nın bu teklife ilişkin açıklamaları ve anayasa değişikliği teklifi hazırlanacağı yönündeki açıklamalarıyla siyasetin en sıcak gündem konularından biri haline geldi. Şentop siyasetin bu en sıcak konusuna sürecin en başından yurt dışındayken müdahil olmuş, bir siyasi partinin mutfağında bu teklifin çalışma sürecine katılmış ve tarafsız kalma gereğini hiçe sayarak bu kanun teklifine imza atmıştır. . Sorunun iki boyutu var. Şentop, muhalefet partilerinin güvenini tamamen yitirdiği ve ona asla güvenmeyecekleri bir sürecin içine atılmış, Adalet ve Kalkınma Partisi parti-devlet ayrımını kaldırmıştır. Sayın Şentop, tarafsızlığını o kadar kaybettiğinin farkındadır ki, tarafsız olması gerekmediği argümanı üzerinden tartışmaları yürütmektedir. Bu noktadan sonra o makamı boşaltmak ona kalmıştır.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu