Haber

Pakistan’da Hükümet Binası Yakınlarında İntihar Saldırısı: 4 Polis Öldü

Pakistan’ın Hayber Pakhtunkhwa eyaletinde bir hükümet binası yakınında düzenlenen intihar saldırısında 4 polis hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, ilin Hayber bölgesine bağlı Bara Bazar’da ilçe yönetim kompleksi yakınındaki güvenlik kontrol noktasına bombalı saldırı düzenlendi.

Saldırıda 4 polis hayatını kaybetti, 2’si sivil 10 kişi yaralandı.

Yetkililer, patlamanın etkisiyle çöken duvarın altında bazı kişilerin kaldığını ve bu kişilerin yaralı olarak kurtarıldığını kaydetti.

Patlamada polis ve yerel yönetime ait binalar da hasar gördü.

Yetkililer, saldırıyı gerçekleştiren iki zanlının cesetlerinin bulunduğunu duyurdu.

Son 24 saatte Hayber Pakhtunkhwa’daki saldırılarda 6 polis öldü.

Peşaver’de dün gece polis mensuplarına düzenlenen silahlı saldırıda 2 polis şehit oldu. 18 Temmuz’da Peşaver’in Hayatabad bölgesinde güvenlik güçlerine ait bir aracın yakınında düzenlenen intihar saldırısında 7’si güvenlik güçlerinden 10 kişi yaralandı.

2023’ün ilk 6 ayında terör saldırıları yüzde 79 arttı

Pakistan Çatışma ve Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nün verilerine göre bu yılın ilk 6 ayında terör saldırıları 2022’ye göre yüzde 79 arttı.

Yılın ilk 6 ayında 271 terör saldırısı gerçekleşti ve 389 kişi hayatını kaybetti. 2022 yılının aynı döneminde 151 terör saldırısı gerçekleşti ve 293 kişi hayatını kaybetti.

Ülkede son aylarda özellikle Hayber Pakhtunkhwa ve Belucistan eyaletlerinde terör saldırıları arttı.

İslamabad, bu saldırıların Afganistan’da konuşlu Pakistan Talibanı (TTP) tarafından planlanıp yönetildiğini iddia ederken, Afganistan bu iddiaları reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu