Yaşam

Psikolog Hicran Tülüce karanlık empatileri tanımamız için bize bir rehber sunuyor

Hemen hemen hepimiz hayatımız boyunca defalarca yalan söyleyen, vicdan, empati ve şefkat duygusu düşük, manipülatif olduğunu düşündüğümüz bireylerle yaşamışızdır. Hayatımızda kendimizi nerede konumlandırırsak konumlayalım, ne tür bir ilişkimiz olursa olsun bu insanlar bizi duygusal olarak yaralıyor.

Üstelik bahsettiğimiz kişilerle yeni tanıştığımızda bu özellikler hiç ortaya çıkmıyor! Onların harika insanlar olduğuna inanıyoruz ve her zaman iyi yönlerine odaklanıyoruz.

Peki kim bu insanlar? Ve daha da önemlisi bu kişileri nasıl tanıyabilir ve onlardan kendimizi nasıl koruyabiliriz?

Yıllarca birlikte vakit geçirsek de bir gün onu hiç tanımadığımızı düşünürüz; Bir yandan anlayışlı, çekici ve arkadaş canlısı, diğer yandan manipülatif, çıkarcı ve bencil olan bu kişilerin kişiliğinin artık bir adı var:

Karanlık Empati…

Karanlık empati, tehlikeli dansını yardımseverliğin ve nazik bir gülümsemenin ardında yapıyor. İyi niyetli bir bakış açısının bedeli bazen ağır olur; manipülasyon, aldatma ve istismarla karşılaşabilirsiniz. Bu karanlık yolculuğun rehberleri yakın arkadaşlarınız, işvereniniz, hatta ailenizden biri olabilir.

Sayfa: 120

Bu tehlikeli bir oyun

Son yıllarda yapılan araştırmalar yeni bir insan psikolojisi türünü ortaya çıkarıyor: karanlık empati. Narsisizm, Makyavelizm ve psikopatinin kesişiminde yer alan bu tehlikeli yapıya sahip kişiler, etkileyici bir tavır ve nazik bir gülümsemenin arkasına saklanırlar. Ancak bu parlak gösterinin arkasında tehlikeli bir oyun oynuyorlar.

Başkalarını hayatın merkezine yerleştirmek

Kendinizi sık sık yorgun, mutsuz ve değersiz hissediyorsanız, maddi, manevi ve cinsel açıdan istismara uğruyorsanız, şiddete maruz kalıyorsanız, kendinizden şüphe duyuyorsanız, pişman olacağınız şeyler yapmaya başlıyorsanız, hayatınızın merkezine başkası yerleşmişse. Hayatınızda kontrolü ele almakta zorluk çekiyorsanız, karanlık bir empatiyle baş başa kalabilirsiniz.

Yazar ve psikolog Hicran Tülüce

Zevk odaklı planlar

Kabus benzeri ilişkilerinizde kontrolü nasıl yeniden kazanacağınızı ve özgürleşeceğinizi anlatırken, karanlık empatın tehlikeli dansına ışık tutarak onun zevk odaklı planlarını fark etmenizi kolaylaştırıyor.

Kendi Kendine Terapi Serisi, giderek sıkışıp kaldığımız dünyadaki ruh halimizi anlamak, sorunlarımıza çözüm bulmak ve güzellik durumunu çevremize yaymak için başvurabileceğimiz kitaplardan oluşuyor.

Adeta bir zorunluluk haline gelen ancak terapiye erişimde pek çok açıdan zorluk yaşayanlar için çağdaş yaklaşımlar ve çalışma pratikleriyle zenginleştirilen kitapların her biri, alanında uzman psikolog ve psikiyatristler tarafından yazıldı.

Narsisizm, kıskançlık, sosyal fobi, yeme bozuklukları, depresyon ve psikopati gibi yeni dünyanın konularını ele alan dizi, daha dolu bir hayat yaşamak isteyen herkese hitap ediyor.

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]

haberdevrekani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu