Teknoloji

Yapay Zeka İle Yeniden Oluşturulan İlk Kara Delik Fotoğrafı

Nisan 2019’da insanlığın uzay keşfinde büyük bir başarı elde edildi. Olay Ufku Teleskobu , tarihte ilk kez bir kara delik görüntülemeyi başardı. 53 milyon yıldır ışığımızda olan kara deliğin fotoğrafı artık yapay zekanın elinden geçti.

Messier 87 kara deliğini görüntüleyen ekibin isimlerinin de aralarında bulunduğu bilim insanları görüntünün ortasında kaldı. yapay zeka PRIMO aracılığıyla yeniden çalışıldı. Elbette bu süreçte sadece referans görüntü verilmedi, karadelik için oluşturulan 30.000 adet yüksek çözünürlüklü simüle edilmiş manzara da verildi. Sonuç şuydu:

İlk kara delik fotoğrafının yeni hali:

Bu görsel bize ne anlatıyor?

Araştırmayı yürüten grupta yer alan Lia Medeiros, yeni PRIMO tekniği ile kara deliğin en net çözünürlüğünü elde edebildiklerini açıkladı. Ayrıca, kara delikleri yakından gözlemleyemeyeceğimiz için, bu yapıların davranışlarını öğrenmek için yüksek çözünürlüklü manzarayı kullanmamız gerekiyor. çok önemli olacakkonuşuldu.

Yeni oluşturulan görüntünün, karadelik hakkındaki orijinal bilgi ve teorik beklentilerle paralellik gösterdiği de belirtildi. Araştırma, The Astrophysical Journal’dayayınlanan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu